3 Temmuz 2013 Çarşamba

Unutkanlık Başa Bela !!!

                  Son zamanlarda inanılmaz bir unutkanlık sorunu yaşamaktayım.Bu durum bazen komik bazen de ciddi olaylara neden oldu hayatımda.Çünkü mesleğim bu tür unutkanlıklara mahal vermeyecek derecede önemli.Öyle ki sabah anlaşma yaptığımız müşteriyi öğlen hatırlayamayabiliyorum varın gerisini siz düşünün.Bende bu konuyla ilgili ufak çapta bir araştırma yaptım ve hatta yarın için doktor randevumu bile aldım.Ufak gibi görünsede önemli sonuçlara mahal vermemek için tedbirli olmak mecburi.İşte bu yüzden bu yazıyı sizinle paylaşmak istedim.
"Neden Unutur, Nasıl Hatırlarız?" 

         Anahtarınızın yerini sıkça unutuyorsunuz. 5 dakika önce karşılaştığınız birinin adını hatırlayamıyorsunuz. Bilim bunun nedenini araştırıyor.Beyninizi güçlendiren ve unutmayı önleyecek faktörler.. 
         Son zamanlarda giysi dolabınızın önünde ne giyeceğinize dair daha çok zaman geçiriyor, birşey almak için gittiğiniz mutfaktan ne alacağınızı hatırlayamıyor olabilirsiniz. Hemen unutkanlıkla ilgili hastalık senaryoları yazmaya başlamayın. Çoğunlukla ileri yaşlarda görülen sorunla artık stresli ve yoğun iş yaşamı sebebiyle gençler de karşılaşabiliyor. Unutkanlığın pek çok nedeni olabilir ancak çözümsüz de değil. 

Demir eksikliğiniz olabilir 
Demir, beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Yetersiz beslenme veya adet dönemlerinin yoğun 
geçmesi gibi nedenler hatırlama faktörlerini etkileyerek, kansızlığınız olmasa bile unutkanlığa neden olabilir. 149 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, demir eksikliği olanların olmayanlara oranla sorulan soruları tekrar sorma ihtimalinin iki kat daha fazla olduğu belirlendi. 4 ay boyunca demir desteği alan çoğu kadının, ilk testte başarılı olan gruptan daha iyi hatırlama yeteneğine sahip olduğu görüldü. Eğer demir eksikliğinden şüpheleniyorsanız doktorunuzdan demir eksikliğinizin olup olmadığını belirleyen ferritin seviyenizin kontrol edilmesini isteyin. Sıradan bir kan testi kansızlık başlangıcı için yeterli değildir. 

Gürültüyü önleyin 
Teknoloji ve dijital gelişmelerin son sürat devam ettiği bir dönemde yaşıyoruz. Ancak shaberleri dinleyerek e-maile yanıt vermenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Normalde yeni bir bilgi beynin sadece belirli bir bölümü tarafından algılanır. Ancak birşeyi öğrenirken dışarıdan gelen gürültüyü aza indirmek gerekir. Gereksiz bilgilerden arınarak öğrenilen bilgi daha sonra kolay hatırlanır. 

Aklınızı tazeleyin 
Bildiğiniz gibi meditasyon teknikleri stresi azaltmanızı sağlar. Yapılan araştırmalarda ise gereksiz yere uzun zaman beyin hücrelerinde, akılda tutulan bilgilerin hücrelere zararlı olduğu belirlendi. Yapılan araştırmalarda, öğleden sonra 40 dakika meditasyon yapan kişilerin, aynı sürede şekerleme yapanlara oranla daha iyi hatırladıkları belirlendi. Daha ilginci, aynı test gece uyuyamayan kişilerin de rahat bir uyku uyumasını da sağladı. Bu nasıl olabildi? Meditasyon, uyku gibi, duyulara ilişkin algılamyı azaltıyor ve bu da beyine, yeni bilgiler ile anıları denetleme ve sağlamlaştırma fırsatı veriyor. Düzenli meditasyon yapmanın ise, unutkanlık için daha yararlı olacağı belirtiliyor. 

Kolesterolünüzü kontrol edin 
Sağlıklı bir kolesterol kalp hastalıkları kadar hafıza için de önemli.. Kanda yükselen kötü LDL kolesterolü beynin ihtiyaç duyduğu minerallerle beslenmesini önler, kan dolaşımını olumsuz etkiler. Eğer bazı şeyleri anlamakta ve jatırlamakta zorlanıyorsanız kolesterolünüzü de kontrol ettirmelisiniz. Yüksekse doktor kontrolünde düşürmek için çalışabilirsiniz. 

İlaçlarınızı kontrol edin 
Eğer huzursuzluk, depresyon gibi nedenlerle ilaç kullanıyorsanız, ilaçların unutkanlığa neden olup olmadığını kontrol edin. Antidepresanlar, kaygı durum bozuklukları ilaçları, kemoterapi, parkinson ilaçları, uyku ilaçları, ülser ilaçları, ağrı kesiciler hafıza sorunlarına neden olabilir. Yaş ilerledikçe ilaçların vücudunuzdaki etkileri daha uzun sürer. Bu nedenle ilaçlarınızın dozları ve etkileri hakkında sıkça doktorunuzla konuşun. 

Elma yiyin 
Günde iki elma yemek veya bir bardak elma suyu içmek sizi nörolojik sorunlardan korur. İçerdiği mineraller ve antioksidan özelliği ile yaşa bağlı hafıza sorunlarını önler. Ayrıca, elmadaki antioksidan beyin hücrelerini metabolizmadaki glukoz gibi zararlı radikallerden korur. 

Kalbinizi hızlandırın 
Eski moda kalp hastalıkları ve beyin fonksiyonlarını korumanın yolu çeviklik ile canlılıktan geçer. Egzersiz yapmak beyin fonksiyonlarını olumlu etkiler. 60-79 yaş arasında yapılan aerobik egzersizleri beyini 2-3 yıl gençleştirir. 

Beyininize güvenin 
Unutkanlık sorununuz hakkında üzlümeyi bırakın. Bu durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. 

Yüksek teknolojiyle beyin gücü 
Video oyunları, puzzle, sudoku gibi oyunlar beyniniz için iyidir. Zekanızı ve dikkatinizi ölçen oyunlar unutkanlığı önlüyor. Beyin kas gibidir, gelişmek için kararlı bir meydan okumaya ihtiyaç duyar. 

Ginkgo biloba 
Hafızanız için ´ginkgo biloba´ kullanmayı mı düşlünüyorsunuz? Bazı çalışmalar Ginkgo biloba´nın unutkanlığı önleyici faydaları olduğunu saptasa da hala bu konuda çok fazla çalışma yapılması gerekiyor. Eğer yine de kullanmak istiyorsanız aspirin, kanı sıvılaştırıcı ilaçlarla alınmaması gerektiğini unutmayın. En doğrusu ise, doktorunuzla Ginkgo biloba´nın size etkilerini araştırmak ve birlikte karar vermek olmalı.. 

Bir bardak kırmızı şarap 
Beyini güçlendiren öneriler arasında bir kadeh kırmızı şarap da bulunuyor. Ancak unutmamanız gereken alkol içermesi sebebiyle bir bardaktan fazla alınmaması. Yoksa unutkanlık için yarardan çok zarar getirebilir.

Kaynak:haber.mynet.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Hayatın Fon Müziği.. Template by Ipietoon Blogger Template | Gift Idea

back to top